سوالات متداول بیمه عمر و سرمایه گذاری

در این بخش سوالات بیمه عمرکه به صورت متداول برای همه افرادی که اشنایی با بیمه عمر دارند مطرح شود قرار داده شده است. اگر شما نیز سوالات دیگری دارید می توانید  در بخش پرسش های جدید سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ گوی سوالات شما باشند.


بیمه عمر چیست؟

بیمه های عمر و سرمایه گذاری از بیمه نامه هایی می باشد که در سالهای اخیر طرفداران زیادی را دارد ، و توضیحات کامل در قسمت بیمه عمرآورده شده است . باتوجه به اینکه جنبه سرمایه گذاری بیمه عمر ، در کنار پوشش هایی که برای این بیمه نامه در نظر گرفته شده است برای همه افرادی که برنامه ریزی برای آینده خود و خانوادشان دارد بسیار مناسب است. بیمه عمر دارای چهار ویژگی و مزیت اصلی می باشد :

پوشش های مهم : جنبه سرمایه گذاری ، پوشش سرمایه فوت بیمه نامه ، پوشش ازکارافتادگی و دریافت وام ، پوشش بیماری های خاص.

-سرمایه گذاری و پس انداز: با پس انداز مبالغ کم می توانید یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور برای شما شکل گیرد.

-پوشش سرمایه فوت: در صورت فوت بیمه شده چه به صورت فوت طبیعی و چه به صورت حادثی،  سرمایه فوت بیمه عمر به ذینفعان پرداخت می شود.

-در صورت اتفاق از کارافتادگی دائم بیمه شده ، بیمه نامه از پرداخت اقساط بیمه نامه معاف می شود و شرکت بیمه حق بیمه را پرداخت می کند.

-پوشش بیماری های خاص برا ی بیماری های تعریف شده در بیمه عمر پرداخت می شود.


پوشش های تکمیلی بیمه نامه بیمه عمر؟

همانطور که در بخش پوشش های درمانی و مکملگفته شد پوشش های زیر برای بیمه نامه عمر منظور می شود.

پوشش فوت حادثی : این پوشش برای افراد بالای ۱۵ سال  منظور می شود و اگر فردی در اثر حادثی فوت نماید حداکثر تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان به ذینفعان پرداخت می شود.

پوشش از کارافتادگی: این پوشش برای افراد بالای ۱۵ سال که شاغل هستند تعلق میگیرد. که میزان مبلغ پوشش ازکار افتادگی با توجه به حق بیمه پرداختی مشخص می شود.

پوشش بیماری های خاص: این پوشش نیز برای ۵ دسته از بیماری های تعریف شده منظور می شود .

این بیماریها شامل: سکته مغزی- سکته مغزی- جراحی باز قلب- پیوند اعضای اصلی بدن و سرطان


ضمانت سود آوری بیمه نامه ها بر چه اساس است؟

سود آوری در بیمه نامه های عمر بر اساس سود تضمینی اعلام شده هرساله از طرف شرکتهای بیمه مشخص می شود و خود بیمه مرکزی پشتوانه اصلی پرداخت سود تضمینی بیمه های عمر می باشد.

پشتوانه مالی بیمه های عمر چگونه می باشد؟

همه شرکتهای بیمه با داشتن پشتوانه ای قوی و بر اساس موسات مالی و سرمایه گذاری که حمایت مالی انجام می دهند انجام می شود. ۵۰درصد از حق بیمه های پرداختی توسط بیمه گذاران برای بیمه مرکزی منظور شده و با شکل گیری بیمه های اتکایی بیمه مرکزی یک پشتوانه خوبی برای بیمه های عمر به حساب می رود.

آیا ارزش پول و سرمایه گذاری بیمه عمردر طی زمان کاهش پیدا نمی کند؟

با توجه به پرداخت سود تضمینی روز شمار و مرکب بر روی اندوخته بیمه نامه عمر شما یک پس انداز خوب خواهید داشت و با داشتن بیمه نامه با تعدیل کاملا اثر تورمی بیمه نامه از بین خواهد رفت.

 

برای گرفتن وام از محل اندوخته بیمه عمر چه ضمانتی لازم است ؟

برای دریافت وام از بیمه نامه عمر نیازی به ضمانت شخص خاصی نمی باشد و شما به راحتی و با انجام کارهای اداری می توانید بدون ضامن وام دریافت نمایید.

اگر در پرداخت حق بیمه عمر تاخیر داشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

معمولا در زمان سررسید بیمه نامه شما تا یک ماه مهلت پرداخت حق بیمه و تمدید بیمه نامه رادارید واگر در این مدت حق بیمه خود را پرداخت نکنید بیمه نامه شما به حالت تعلیق در می آید و با پرداخت حق بیمه های باقی مانده و هماهنگی با واحد صدور امکان فعال شدن بیمه عمر وجود دارد.

اقساط بیمه نامه عمر به چه صورت پرداخت می شود؟

معمولا اقساط بیمه نامه یا به صورات ماهانه و یا به صورت سالانه پرداخت می شود. در هر صورت شما باید کد بیمه شده و کد بیمه گذار را واحد صدور بیمه نامه دریافت نموده و با داشتن این کد قادر به پرداخت حق بیمه خود خواهد بود. مبالغ حق بیمه از قسمت پرداخت اقساط سایت می توانید پرداخت نمایید.

در بیمه عمر چه مبلغی در زمان بازخریدی پرداخت می شود؟

بیمه گذار بیمه نامه عمر در هر مرحله از قرارداد می تواند بیمه نامه خود را بازخرید نماید  وبر اساس جدول بیمه ای خود مبلغ خود را دریافت  نماید.

آیا می توان شرایط بیمه نامه را تغییر داد؟

بله ، امکان اعمال هرگونه تغییر در موارد بیمه نامه از جمله مدت بیمه نامه، مبلغ بیمه نامه، ذینفعان و…. وجود دارد. توضیحات کامل شرایط عمومی بیمه نامه را انجام داده ایم.

آیا بیمه نامه های عمر معاف از پرداخت حق بیمه می باشد؟

در مرحله انحصاروراثت در باره اموال و دارایی های فرد بر اساس ماده ی ۱۳۶  قانون مالیات های مستقیم سرمایه بیمه عمر و اندوخته های این بیمه نامه ها کاملا از پرداخت مالیات معاف می باشد.

در صورت ورشکستگی شرکت بیمه چه اتفاقی برای بیمه نامه های عمر می افتد؟

بر اساس ماده ۶۰ قانون  تاسیس بیمه مرکزی که در سال ۱۳۵۰ به تصویب رسیده ، اموال مؤسسات بیمه همچنین مذکور در مواد ۳۶ و ۴۶ تضمین حقوق و مطالبات بیمه‏ گذاران، بیمه‏ شدگان و صاحبان حقوق آنان است و در صورت انحلال یا ورشکستگى مؤسسه بیمه بیمه‏ گذاران و بیمه‏ شدگان و صاحبان حقوق آنان نسبت به سایر بستانکاران حق تقدم دارند. در میان رشته ‏هاى مختلف بیمه حق تقدم با بیمه عمر است.

استثنایات بیمه نامه عمر چیست ؟

-جنگ و آشوب و یا هر نوع حادثه ای که جنبه نظامی داشته باشد
-تمامی مسابقات سرعت و یا پروازهای اکروباتی
– اگر خود فرد بیمه گذار خودش باعث مرگ بیمه شده باشد
-اگر قبل از ۳ سال فرد خودکشی کند.

مزایای بیمه عمر نسبت به حساب بانکی چیست؟

-حسابهای بانکی فقط دارای جنبه سرمایه گذاری داشته و هیچ پوششی برای فرد منظور نمی شود.

-پس انداز در حساب بانکی اجباری نیست و به صورت برنامه ریزی شده انجام نمی شود ولی در حساب بیمه عمر باید به صورت سیستماتیک پرداخت انجام شود و یک پس انداز خوب و منظم شکل میگیرد.

– از اندوخته بیمه عمر خود می توانید بدون ضامن وام دریافت کنید و لی در حساب های بانکی این امکان وجود ندارد.

-در حساب های بانکی با توجه به ساست گذاری های کلان کشور در نظام بانکی سودهای بانکی تغییر پیدا میکند ولی در حساب بیمه عمر  بر اساس قرارداد اولیه بیمه عمر سود تضمینی برای اندوخته بیمه عمر منظور می شود و کمتر از این  درصد نمی شود.

آیا شخصی که بیماری دارد می تواند بیمه عمر داشته باشد؟

اگر فردی بیماری لاعلاج نداشته باشد می تواند این بیمه نامه را داشته باشد و سایر افراد با انجام چکاپ پزشکی می توانند بیمه عمر را برای خود داشته باشند.

تفاوت بازنستگی تامین اجتکاعی با بازنشستگی بیمه عمر چیست؟

در تامین اجتماعی باید هر فرد سابقه بیمه ای ۳۰ ساله داشته باشد ولی در بیمه های عمر با سابقه کوتاه می تواند این بازنشستگی را دریافت کند و مدت زمان  بیمه نامه کاملا وابسته به خود فرد می باشد.

-در بیمه عمر نیازی نیست که فرد سابقه بیمه ای داشته باشد و مناسب برای همه افراد می باشد مانند برای فرزندانتان یا بیمه برای زنان خانه دار .

چه مدارکی برای ازکارافتادگی باید ارائه شود؟

برای دریافت هزینه های خسارت ازکارافتادگی باید مدارک لازم را از قسمت کارشناس بیمه عمر دریافت نموده  و برای این واحد ارسال نمایید.


مطالب مرتبط